laser
predprodej
predprodej

Michael Prostějovský

Michael PROSTĚJOVSKÝ

Michael Prostějovský, textař, libretista, rozhlasový novinář a producent. Jako autor napsal v 60. a 70. letech 400 písňových textů pro přední české interprety (Nářek převozníka, Šípková Růženka, Pět havranů, Řekněte, odkud vás znám, Do re mi la, Podej mi ruku a projdem Václavák, Když písně lžou, Agáta).

V tehdy největší československé gramofonové firmě Supraphon pracoval jako šéf dramaturgie a produkce. Studoval divadelní a filmovou vědu se zaměřením na hudební divadlo a po svém odchodu do Německa počátkem 80. let měl možnost důkladně poznat muzikálové produkce jak v této zemi, tak i v Londýně a New Yorku. Osmnáct let pracoval jako redaktor německých rozhlasových stanic Deutschlandfunk a Deutsche Welle. Od počátku 90. let je jedním z těch, kteří budují moderní muzikálovou scénu v Česku.

Je především autorem českých libret muzikálů Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Jesus Christ Superstar, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť a Evita, přebásnil verše angloamerického básníka T. S. Eliota pro české uvedení muzikálu Cats (Kočky) stejného skladatele. Z dalších světových titulů má na svém kontě rovněž rockový muzikál Michaela Kunzeho a Sylvestra Levayho Mozart!, či klasické dílo autorské dvojice Rodgers a Hammerstein Carousel (Kolotoč). Napsal rovněž texty k původnímu pohádkovému titulu – muzikálu pro rodiny s dětmi Popelka a pro projekt muzikálové adaptace opery Antonína Dvořáka Rusalka – Muzikál, přepracoval nejen libreto, nýbrž byl i spoluproducentem a uměleckým šéfem pražské inscenace.

V Národním divadle moravskoslezském spolupracoval s libretistou Alainem Boublilem při realizaci světové premiéry přepracované verze jeho muzikálu Marguerite. V roce 2013 pak zde působil jako supervizor a autor písňových textů světové premiéry muzikálu Fantom Londýna. Je autorem první české muzikálové encyklopedie Muzikál expres a na vlnách Českého rozhlasu Dvojka vysílá od roku 1990 pravidelně muzikálový magazín stejného jména. Historii muzikálu přednášel na Katedře divadelní vědy FF UK i na dalších školách.

Zdroj: www.ndm.cz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com