laser
predprodej
predprodej

František Janeček

 František JANEČEK

Skladatel, hráč na akordeon a klávesové nástroje, kapelník a producent František Janeček se narodil v Praze, kde vystudoval právnickou fakultu UK. Na hudební dráhu vstoupil v polovině 60. let nejprve jako hudební manažer.        

V roce 1973 zakládá skupinu Kroky, která nejprve doprovázela polskou zpěvačku Marylu Rodowicz, která se také stala Janečkovou manželkou. Později se u mikrofonu začali střídat mnozí domácí interpreti, které Janeček neúnavně objevoval. Zlomem pro skupinu se stal v roce 1979 příchod Michala Davida, který hrál na klávesové nástroje a stal se také největší pěveckou osobností. Vedle něj ve skupině zpívali po různě dlouhou dobu Josef Melen, Markéta Muchová, Iveta Bartošová, Sagvan Tofi, Jan Cézar, ale jasnou dvojkou souboru byl v druhé polovině 80. let Pavel Horňák.

František Janeček skládal v této době doslova jeden hit za druhým a nejúspěšnější písně Kroků jsou spojeny s jeho jménem. Za všechny lze jmenovat To se oslaví, Je to senzace (David, Horňák, Muchová), My máme prima rodiče, Perpetum mobile, Každý mi tě, lásko závidí (Michal David), Léto (Iveta Bartošová), S tím psem je trápení (Josef Melen), Večírek (Sagvan Tofi), Vizitka (Jan Cézar), To je naše věc (David a Bartošová). Všechny velké hity Pavla Horňáka jsou pak rovněž jeho dílem (Kotě, Dva roky prázdnin, Maturitní ples, S tebou i bez tebe, Nebudem jinačí, Já to zkrátka zpískal). Skladatelsky se Janeček podílel i na filmových skvostech Láska z pasáže a Diskopříběh. Podílel se na Gottově albu Miluj a skladatelská dvojice Janeček-David byla zárukou kvality hitu Co sudičky přály nám od Gotta a Bílé.

V roce 1993 založil s Karlem Gottem agenturu GOJA. Mimo jiných projektů zorganizovala agentura např. velkolepou oslavu mistrových šedesátin a sedmdesátin.

V roce 2001 vybudoval a otevřel divadlo Goja Music Hall českou verzí muzkálu Pomáda. Futuristická stavba ve tvaru pyramidy, jež patří k dominantám pražského Výstaviště, si během krátké doby získala pověst skvěle navštěvovaného hudebního stánku a kromě Pomády se zde úspěšně uváděl pohádkový muzikál Popelka.

Po rozsáhlých opravách a rekonstrukci divadla, poničeného katastrofickými povodněmi v r. 2002, se František Janeček na své domovské scéně Goja Music Hall pustil do příprav velkého muzikálového hitu Les Misérables – Bídníci, kteří zde byli úspěšně uvedeni v r. 2003. Obří pětatřicetimetrové jeviště, které zde u příležitosti uvedení muzikálu vzniklo, nemá na pražských divadelních scénách konkurenci.

Les Misérables – Bídníci se v GMH uváděli před vyprodaným hledištěm celých pět let. Rok po premiéře Bídníků se koná další premiéra – nový titul stejných autorů, který se s Bídníky pravidelně střídá – neméně úspěšná velkolepá muzikálová show Miss Saigon. Zde přímo mezi diváky, doprostřed hlediště, přistával evakuační vrtulník US Army, který „zachraňoval“ poslední americké vojáky z okupovaného vietnamského Saigonu.

V letech 2009 – 2014 vládl divadlu beznadějně vyprodaný první český HIT MUZIKÁL Františka Janečka, Michala Davida a Sagvana Tofiho DĚTI RÁJE, který od roku 2012 doplnilo znovuvedení Les Misérables – Bídníků.

Od podzimu 2015 kraluje v divadle GMH pod producentskou taktovkou Františka Janečka první české uvedení legendárního muzikálu Andrew Lloyd Webbera Fantom Opery.

Zdroj: Booklet k CD 55 (k)roků Františka Janečka, GOJA 1999, program Les Misérables 2012.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com