laser
predprodej
predprodej

Eduard Pergner

Eduard PERGNER

Eduard Pergner se narodil 19. 12. 1935 v Sobotce. Absolvoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v oboru sochařství.

V roce 1960 založil kladenské malé divadlo pod názvem Quo vadis. V roce 1964 založil a vedl Miniaturní kabaret Luxor v Praze na Václavském náměstí (hry Bílá Paní, Pejsánkové), účinkoval ve Viole.

Napsal několik divadelních her, například Milenecká a Ptačí schody.

Od roku 1969 byl šéfredaktorem měsíčníku pro mládež Lucie a Petr, následně v letech 1970-72 pracoval jako myč aut. Po listopadu 1989 pracoval jako redaktor Českého rozhlasu, později byl šéfredaktorem měsíčníku Interview a editoval měsíčník pro mládež Čágo Bélo, šílenci.

V roce 1972 začal psát texty pod pseudonymem Boris Janíček.

Od roku 1975 byl téměř výhradním textařem zpěvačky Jitky Zelenkové a napsal téměř všechny texty pro její alba V tuto chvíli, Máme si co říct a Bez lásky láska není. Psal texty pro Petra Spáleného.

Je autorem textů k hitům jako např.: Ty mi smíš i lhát, Josefína, Děti ráje, Pábitelé, Zázemí, Bez lásky láska není a mnoha dalších.

Společně se Zdeňkem K. Slabým napsali knihu Děti s cedulkou, která byla zfilmována režisérem Moskalykem pod názvem Kukačka v temném lese. Sám napsal několik filmových a televizních scénářů, například Strašidlo z vikýře, Takový slušný člověk, Discopříběh 1 a 2.

Eduard Pergner zemřel 30. března 2001 a je pohřben v Rakovníku.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz a www.sms.cz

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com